dnes je 15.1.2025

Input:

Elektronická podání od roku 2016

5.1.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2016.1.1
Elektronická podání od roku 2016

Ing. Zdeněk Burda

Elektronizace státní správy stále pokračuje a přináší s sebou nové povinnosti pro daňové subjekty.

1. Zrušení výjimky u fyzických osob u DPH týkající se možnosti nepodávat vybraná podání povinně elektronicky.

Do konce roku 2015 měly fyzické osoby s obratem za posledních 12 kalendářních měsíců maximálně 6 000 000 Kč možnost podávat daňová přiznání k DPH "papírovou" formou (pokud neměly jiný zákonný důvod pro povinnost podávat přiznání elektronicky). Od roku 2016 však již tato výjimka ze zákona zmizela, a proto i tyto osoby budou muset podávat přiznání k DPH povinně elektronicky.

Pan Novák – OSVČ měl obrat nižší než 6 mil. Kč. Daňové přiznání za prosinec 2015 podává v lednu 2016 již povinně elektronicky.

Pan Dvořák – OSVČ podává v roce 2016 daňové přiznání k DPH již povinně elektronicky. Nemá však ani datovou schránku ani zaručený elektronický podpis. Proto podá daňové přiznání přes elektronický portál finanční správy EPO bez zaručeného elektronického podpisu a toto podání musí pro jeho platnost do pěti dnů potvrdit doručením vyplněného vytištěného tzv. e-tiskopisu svému správci daně (osobně do podatelny nebo poštou).

2. Kontrolní hlášení u DPH

Zjednodušeně se dá říci, že kontrolní hlášení od 1. 1. 2016 povinně elektronicky podávají všichni prodávající a kupující uskutečňující či přijímající plnění v tuzemsku.

Smyslem kontrolních hlášení je evidenčně spárovat jednotlivá plnění prodávajících s nároky na odpočet u kupujících tak, aby o nich měl finanční úřad přehled již v termínech pro podávání daňových přiznání a nikoli až při následných kontrolách v budoucnu. (Ani ty však nejsou zavedením kontrolních hlášení vyloučeny).

2.1 Frekvence podání

Korporace AAA, s.r.o., je čtvrtletní plátce DPH. Přesto bude muset podávat kontrolní hlášení měsíčně. Pokud si bude chtít alespoň trochu ušetřit administrativu, uvede do kontrolního hlášení v prvních dvou měsících čtvrtletí pouze výstupy a vstupy (nároky na odpočet DPH) až v měsíci třetím. (Nárok na odpočet DPH je možno uplatnit do tří let, a proto je na plátci, kdy se jej rozhodne uplatnit a tím pádem vykázat jak v přiznání, tak v kontrolním hlášení).

Pan Janáček je fyzická osoba – živnostník, má čtvrtletní zdaňovací období. Protože jde o fyzickou osobu, může podávat kontrolní hlášení čtvrtletně.

2.2 Lhůta podání kontrolního hlášení

Kontrolní hlášení se podávají nejpozději do 25. dne následujícího měsíce. Lhůty nelze prodloužit.

Korporace HHH, s.r.o., má hodnou paní účetní, které jsou předávány podklady pro DPH obvykle až na poslední chvíli. V daném období jí byly předány podklady za leden až 25. února.

Paní účetní je zvyklá, že termín pro podání daňového přiznání je sice 25. února, ale zákonodárce umožňuje toleranci bez sankce v délce 5 pracovních dní. Tato možnost je sice i v roce 2016 zachována, ale pouze pro daňová přiznání. Pro kontrolní hlášení nikoli. Pokud tedy bude přiznání i kontrolní hlášení podáno např. až 27. února 2016, z hlediska daňového přiznání nebude vyměřena pokuta za opožděné tvrzení daně. Za pozdní podání kontrolního hlášení bude vyměřena pokuta ve výši 1 000 Kč bez ohledu na velikost firmy, daňové povinnosti atd. Pokud by však kontrolní hlášení bylo podáno až po výzvě správce daně, pokuta by činila již 10 000 Kč.

Pan Hrabě – živnostník nemá však datovou schránku ani zaručený elektronický podpis. Podává daňové přiznání přes elektronický portál finanční správy EPO bez zaručeného elektronického podpisu a toto podání musí pro jeho platnost do pěti dnů potvrdit doručením vyplněného vytištěného tzv. e-tiskopisu svému správci daně (osobně do podatelny nebo poštou). Podání daňového přiznání i kontrolního hlášení za měsíc leden stihnul přes EPO:

a) 10. února

b) 25. února.

Ad a) Platí "běžná pravidla", daňové přiznání i kontrolní hlášení podané přes EPO bez zaručeného elektronického podpisu je potřeba správci daně potvrdit do pěti dnů.

Ad b) Zde už je situace jiná. Pro potvrzení daňového přiznání platí opět "běžná" lhůta pěti dnů, pro potvrzení kontrolního hlášení však nikoli. Kontrolní hlášení musí být potvrzeno nejpozději ve lhůtě pro podání kontrolního hlášení, tedy do 25. února.

2.3 Co když nastane chyba?

Vzhledem k tomu, že údaje o stejné obchodní transakci vyplňují vždy oba subjekty (prodávající i kupující), existuje zvýšená pravděpodobnost, že se daný obchod na finanční správě "nespáruje". Důvodů může být více. Může jít např. o chybu jedné strany spočívající v pouhém překlepu, ale i o situaci, kdy se např. prodávající rozhodl daň nepřiznat a kupující uplatnil nárok na odpočet.

Naopak by neměly vadit situace, kdy kupující uplatní nárok na odpočet DPH později.

Firma AAA, s.r.o., prodala firmě BBB, s.r.o., zboží za

Nahrávám...
Nahrávám...