dnes je 15.1.2025

Input:

Evropská unie - jednatel s.r.o. v souvislostech zdravotního pojištění

31.7.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2023.15.3
Evropská unie - jednatel s.r.o. v souvislostech zdravotního pojištění

Ing. Antonín Daněk

Pro společníky a jednatele společnosti s ručením omezeným (a komanditisty komanditní společnosti) platí ve zdravotním pojištění obecná pravidla pro účast na zdravotním pojištění. Pokud jsou těmto osobám zúčtovány příjmy ze závislé zdaňované podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP), považují se z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance, a to bez ohledu na charakter tohoto příjmu – příjem za práci pro společnost na základě pracovněprávního vztahu nebo i bez něho, funkční požitek apod.

Tyto osoby nejsou ve zdravotním pojištění vyjmenovány mezi výjimkami, tedy mezi osobami, které se ve zdravotním pojištění nepovažují za zaměstnance. Jelikož je vyměřovacím základem pro placení pojistného úhrn příjmů ze závislé činnosti, zdaňovaných podle § 6 ZDP (s výjimkou příjmů dani nepodléhajících nebo od daně osvobozených, případně s výjimkou příjmů taxativně vyjmenovaných v § 3 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů), jsou příjmy ze závislé činnosti i příjmy těchto osob, tedy včetně povinnosti zaměstnavatele (s.r.o.) platit pojistné na zdravotní pojištění. Hranice příjmu například ve výši 4 000 Kč (od 1. 1. 2023) nehraje v tomto případě roli, tato "rozhodná" částka se týká pouze osob – zaměstnanců vyjmenovaných v bodech 4. – 6. v § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kdy se například jedná o zaměstnání na základě dohody o pracovní činnosti.

Jednatel a "mezinárodní prvek"

Jak zaměstnavatel (s.r.o.) postupuje v případě, kdy se jednatelem společnosti s ručením omezeným stane osoba s bydlištěm ve státě Evropské unie? Jsou-li takovému jednateli s.r.o. zúčtovány příjmy ze závislé činnosti zdaňované podle § 6 ZDP, považuje se tato osoba z pohledu českého systému veřejného zdravotního pojištění za zaměstnance. V souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 včetně prováděcího nařízení č. 987/2009 jsou osoby ze státu Evropské unie pojištěny z titulu zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti ve státě, ve kterém tuto činnost vykonávají (princip "lex loci laboris"). Stejně se postupuje i v případě, kdy je jednatelem s.r.o. osoba z Norska, Islandu, Lichtenštejnska, ze Švýcarska nebo ze Spojeného království.

Povinnosti českého zaměstnavatele

Jelikož se tato osoba stává zaměstnancem, musí být u zdravotní pojišťovny přihlášena. Pokud si jednatel s.r.o. (jako zaměstnanec) sám nezvolil zdravotní pojišťovnu, což je jeho právem z toho důvodu, že se z titulu zaměstnání u českého zaměstnavatele stal účastníkem našeho systému veřejného zdravotního pojištění, plní s.r.o. oznamovací povinnost u místně příslušných úřadoven VZP ČR.

Kód "E" použije zaměstnavatel namísto kódu "P" pro první přihlášení zaměstnance bez trvalého pobytu, občana některé z výše uvedených zemí. Do místa vyčleněného pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví (M, Z) a datum narození. Má-li zaměstnanec nezaopatřené rodinné příslušníky (manželka, děti), upozorní jej zaměstnavatel na povinnost jejich přihlášení ke zdravotnímu pojištění.

Funkce kódu "A" spočívá především v jeho použití v případech, kdy se tímto kódem zaměstnavatel přihlašuje u zdravotní pojišťovny k platbě pojistného za své zaměstnance – občany států Evropské unie včetně Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a Spojeného království (dále také jen "členský stát"). Kódu "A" se používá při druhém a dalším nástupu do zaměstnání u zaměstnance z členského státu. Pouze pro první přihlášení takového zaměstnance se použije kód "E", vygeneruje se číslo pojištěnce, při každém dalším přihlášení se pak používá kód "A". Další oznámení již provádí zaměstnavatel pod přiděleným číslem pojištěnce, takže by si měl tuto skutečnost prověřit.

Při stanovení vyměřovacího základu a výpočtu výše pojistného se řídí český zaměstnavatel (s.r.o.) českou legislativou, platnou ve zdravotním pojištění. Pojistné se poukazuje v Kč na příslušný příjmový účet české zdravotní pojišťovny, u které je tento zaměstnanec (jednatel s.r.o.) pojištěn, variabilním symbolem je IČ s.r.o. Pojistné za příslušný kalendářní měsíc je splatné nejpozději 20. dne následujícího kalendářního měsíce, a to již připsáním platby na účet zdravotní pojišťovny. Pokud není pojistné odvedeno včas nebo ve správné výši, vzniká s.r.o. nedoplatek na pojistném včetně penále. V souvislosti s placením pojistného se na s.r.o. vztahuje povinnost odevzdávat pravidelně každý měsíc Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele, který obsahuje součet vyměřovacích základů zaměstnanců, pojištěných u příslušné zdravotní pojišťovny, úhrnnou výši pojistného, vypočtenou jako součet pojistného jednotlivých zaměstnanců (13,5 % z vyměřovacího základu, zaokrouhleno na celou korunu směrem nahoru) a počet zaměstnanců, ke kterým se údaje vztahují. I v případě pracovněprávního vztahu uzavřeného podle cizích právních předpisů platí pro s.r.o. (i pro zaměstnance) například ustanovení o minimálním vyměřovacím základu.

Je-li zaměstnanci zúčtován příjem v cizí měně, přepočítává se vyměřovací základ pro odvod pojistného z cizí měny na českou měnu způsobem stanoveným zákonem upravujícím daně z příjmů.

Souběh zaměstnání a Evropská unie

V případě souběžného výkonu zaměstnání ve dvou nebo více státech je v rámci působnosti koordinačních nařízení EU (viz výše) z hlediska aplikace pojistné povinnosti zapotřebí

Nahrávám...
Nahrávám...