2021.22.9
Legitimní očekávání na základě vyjádření tiskové mluvčí GFŘ – judikát
Ing. Jiří Šperl
Jednalo o situaci, kdy na základě vyjádření tiskové mluvčí GFŘ zveřejněné na serveru Podnikatel.cz poplatník uplatnil slevu na manželku s tím, že do příjmu manželka za rok 2013 nezahrnul sociální dávky za prosinec 2012 vyplacené v lednu 2013, neboť se domníval, že jsou příjmem roku 2012. Po započtení této částky přesáhl příjem manželky 68 000 Kč a správce daně slevu neuznal. Jednalo se o opakovanou kasační stížnost, ve které bylo řešeno, zda mohlo u poplatníka vzniknout legitimní očekávání. V tomto případě kasační stížnost podával žalovaný, neboť jeho zamítavé rozhodnutí o odvolání Krajský soud opakovaně zrušil.
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 1 Afs 12/2021 ze dne 21. května 2021, publikovaného na www.nssoud.cz
Z dosavadního průběhu řízení
Finanční úřad (dále jen "prvostupňový správce daně") zahájil daňovou kontrolu daně z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2013. Žalobce v daňovém přiznání tvrdil, že manželka v rozhodném období neměla příjem přesahující 68 000 Kč. Prvostupňový správce daně však zjistil, že manželce žalobce byly v rozhodném období vyplaceny dávky peněžité pomoci v mateřství ve výši 37 422 Kč a měla příjem ze závislé činnosti ve výši 38 840 Kč (souhrnně tedy 76 262 Kč). Žalobce nesouhlasil s posouzením dávky peněžité pomoci v mateřství za prosinec 2012 ve výši 14 322 Kč, vyplacené 8. 1. 2013, jako příjmu za zdaňovací období roku 2013. Správce daně za zdaňovací období roku 2013 doměřil žalobci daň z příjmů fyzických osob ve výši 24 840 Kč a současně mu uložil povinnost uhradit penále z doměřené daně ve výši 4 968 Kč. Žalovaný potvrdil rozhodnutí prvostupňového správce daně.
V žalobě proti rozhodnutí žalovaného žalobce zejména uvedl, že zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění rozhodném v posuzovaném období, jednoznačně neřeší otázku, do jakého zdaňovacího období se započítává příjem, na který vznikl nárok v jednom zdaňovacím období, nicméně vyplacen byl až v následujícím zdaňovacím období. Ve veřejném právu se má v pochybnostech přistoupit k výkladu zákona pro daňový subjekt příznivějšímu. Dále poukázal na legitimní očekávání a svou dobrou víru, které zdůvodnil výkladem Okresní správy sociálního zabezpečení v Chebu (srov. potvrzení o vyplacených dávkách nemocenského pojištění za období 1. 1. 2012 - 31. 12. 2012 a 1. 1. 2013 - 31. 12. 2013) a vyjádřením tiskové mluvčí Generálního finančního ředitelství (dále jen "GFŘ") JUDr. J. M. ze dne 9. 3. 2012. V neposlední řadě jeho legitimní očekávání založil i samotný výklad právní úpravy.
Krajský soud přisvědčil žalobci a rozhodnutí žalovaného zrušil. Ke kasační stížnosti žalovaného Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek krajského soudu a věc mu vrátil k dalšímu řízení, neboť shledal, že krajský soud nesprávně vyhodnotil, co je příjmem dle § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP.
V novém řízení krajský soud přisvědčil žalobnímu bodu stran legitimního očekávání, zrušil rozhodnutí žalovaného a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Krajský soud k tomu uvedl, že tiskoví mluvčí jsou osoby, jež navenek vyjadřují podložený názor či náhled té instituce, za niž vystupují. Výklad sporného ustanovení zákona byl v článku zveřejněném na serveru Podnikatel.cz vyjádřen jednoznačně a kategoricky a nebyl následně výslovně upřesněn či odvolán. Dle krajského soudu bylo racionální, že žalobce nadále nezjišťoval, zda nebude mít správce daně na věc odlišný náhled, například tím, že by navštívil příslušný finanční úřad.
Posouzení Nejvyšším správním soudem
Kasační stížnost je důvodná.
Z odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu
Krajský soud se zejména zaměřil na posouzení toho, zda vyjádření bývalé tiskové mluvčí Generálního finančního ředitelství JUDr. J. M. založilo u žalobce legitimní očekávání, přičemž shledal, že ano.
Žalobce uvádí, že je povoláním elektrikář a zejména vyjádření…