2023.22.2
Využití AI v účetnictví
Ing. Ladislav Zach, Ing. Jan Kotala, EKP.cz
Umělá inteligence zažívá již řadu let zlatý věk. Postupně se dostává do jednotlivých odvětví a oborů, kde napomáhá v růstu a rychlosti zpracování dat. Do účetní praxe se začala postupně dostávat v posledních letech. Je tento obor připraven na její využití a je toho umělá inteligence vůbec schopna?
Umělá inteligence zažívá v současné době zlatý věk a postupně se dostává do jednotlivých odvětví a oborů. Jak již tomu bývá, tento pokrok se nevyhnul ani oboru zpracování účetnictví. V posledních letech řada společností, jež se zabývá vývojem umělé inteligence, představila své produkty, které přináší úsporu a zrychlení práce účetních oddělení jednotlivých daňových subjektů. Ještě před několika lety bylo pro běžnou účetní nepředstavitelné, aby za ní fakturu do účetního programu přepsal stroj, či dokonce navrhl předpis zaúčtování. Opak je ale pravdou a dnes se stává skutečností.
Obor účetnictví jsme dříve mohli označit za "manuální obor". Účetní či jiná pověřená osoba (fakturant, asistent účetního týmu) ručně zpracovávali jednotlivé příchozí doklady a zadávali je do účetního softwaru ručně. Stejně tak probíhal i proces schvalování jednotlivých dokladů před samotným zaúčtováním. Následně tento obor zažil první prvky automatizace a úspory práce ve formě různých importů a automatického zpracování, jako třeba import a účtování bankovních výpisů, či přenos dat z faktur ať už formou ISDOC, EDI kódů či jiných nosičů. Tyto technologie urychlily proces zpracování dokladů, avšak jejich plošné použití by vyžadovalo globální zapojení všech účetních jednotek do tohoto systému, což nebylo, a i dodnes v praxi není realizovatelné. Umělá inteligence v účetnictví se stále vyvíjí a tyto rozdíly postupně smývá.
NahoruCo umělá inteligence umí?
Umělá inteligence v dnešních dnech umí z účetního dokladu vytěžit (tj. "vyčíst") všechny nezbytné údaje, jež jsou potřebné pro návrh předpisu zaúčtování dokladu až po jeho finální zaúčtování v účetním softwaru. Celý tento proces může probíhat s kooperací lidského faktoru i bez něj. Vše záleží na nastavených kritériích a požadavcích společnosti. Pokud je doklad zpracován v kooperaci s lidským faktorem, jde převážně o kontrolu správnosti vytěžených dat a předpisu zaúčtování. Po této kontrole odpovědnou osobou přechází daný doklad do účetního softwaru, kde je i zaúčtován.
Ohromnou výhodou umělé inteligence je její učenlivost, neboť pokud dělá ze začátku chyby v procesu zpracování dat, kontrolor ji může opravit a ona sama se tak postupně učí ze svých nedokonalostí a v budoucnu se je snaží…